BEZPIECZNE WAKACJE

Na podstawie strony strefamlodych.pl

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

Poniżej możecie zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Są to zalecenia Rzecznika Praw Dziecka i służb porządkowych policji dla Was, abyście umieli poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

• Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
  • Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych.
  • Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko.
  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
  • Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
  • Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
  • Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne.
  • Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.
  • Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
  • W czasie jazdy używaj kasku.
  • Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
  • W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
  • Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
  • Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów.
  • Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól, aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców.
  • Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych