„Zapal się na niebiesko dla autyzmu”

„Zapal się na niebiesko dla autyzmu” – pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły brali udział w kampanii społecznej, która trwała przez cały tydzień (04.04 – 08.04.br.).

Miała ona na celu kształtowanie postaw poszanowania dla „inności”, tolerancji i akceptacji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie oraz okazanie solidarności i wsparcia dla osób z autyzmem i ich rodzin.

Nasi uczniowie byli bardzo zainteresowani niebieskimi chmurkami, kartkami z ciekawymi hasłami, które pojawiły się na ścianach korytarzy w pierwszym dniu akcji (w poniedziałek). Za pośrednictwem dziennika elektronicznego pedagog wysłał rodzicom informację o przebiegu kampanii w szkole wraz z artykułami na temat autyzmu i zespołu Aspergera. We wtorek pedagog przygotowała „niebieską gazetkę” informacyjną, do której w środę uczniów i rodziców doprowadziły niebieskie strzałki. Zainteresowani mogli obejrzeć ciąg ilustracji pod tytułem „Poznaj Marię, dziewczynkę, która lubi mieć plan” oraz zapoznać się z przejawami autyzmu u dzieci. W kolejnym dniu – w środę uczniowie klas 1 – 6 zaproszeni zostali na spotkanie, podczas którego pedagog Hanna Pilch opowiedziała im o zachowaniu dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera, o tym że takie dzieci mają nosy tak jak my, ale te nosy czują bardziej, mocniej; oczy, które widzą ostrzej i uszy, które słyszą mocne, silne dźwięki, czasem nie do wytrzymania… dzieci wówczas krzyczą, płaczą, tupią… a nam się wydaje, że są niegrzeczne. Uczniowie mieli okazję obejrzeć jednominutowy filmik, który jest zamieszczony na stronie internetowe Fundacji Jim oraz mapę Polski z zaznaczonymi placówkami, które „zapaliły się na niebiesko”. Podczas apelu ogłoszony został konkurs na najbardziej niebieską klasę. Na drugi dzień (w czwartek) ZSP nr 1 również „zapalił się na niebiesko” – 99,9% uczniów i nauczycieli ubrało się w tym dniu na niebiesko, solidaryzując się w ten sposób z dziećmi z autyzmem i z ich rodzinami! Konkurs wygrała klasa 2a, która oprócz przebrań przyniosł niebieskie gadżety – pluszaki, piłki, czapki, itp., oraz klasa 6, która dodatkowo zaprezentowała się na niebieskim tle. Zwycięzcy zostali poczęstowani niebieskim cukierkiem. Na zakończenie akcji każdy uczeń otrzymał niebieski balonik.

Gratulacje, wszyscy byliście wspaniali i jestem z Was bardzo, bardzo dumna!!!

Dziękuję wychowawcom, nauczycielom, Radzie Rodziców oraz uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie w to przedsięwzięcie.

pedagog, Hanna Pilch