Z wycieczki do Cieszyna

Dnia 11 kwietnia 2016r. klasy IV- VI  wyjechały do Cieszyna. W programie wycieczki było obejrzenie spektaklu pt. „Chłopcy z Placu Broni” w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie, wykonawcami byli aktorzy Sceny Polskiej cieszyńskiego teatru – studenci szkoły teatralnej z Krakowa. W teatrze zajęliśmy miejsca w pierwszych rzędach, mogliśmy z bliska śledzić grę młodych aktorów. Czuliśmy się jak w loży wipów, doskonała widoczność, akustyka. Spektakl przeznaczony był dla młodego widza, opowiadał historię chłopców, których połączyła przyjaźń, lojalność, honor, a mały, szlachetny Nemeczek poświęcił własne życie w obronie swojego miejsca zabaw – ojczyzny.  W Książnicy Cieszyńskiej mogliśmy podziwiać, szkoda, że tylko przez szybę, bezcenne starodruki, niektóre z nich mają kilkaset lat. Następnym punktem wycieczki był spacer po starym mieście i podziwianie jego zabytków: Wzgórza Zamkowego, Cieszyńskiej Wenecji, Madonny Cieszyńskiej, Studni Trzech Braci, Rynku. Wielu uczniów po raz pierwszy widziało te niezwykłe, historyczne miejsca, miasta, które nie jest tak duże, ale niestety nie zmieściło się w granicach naszej ojczyzny. Uczniowie przygotowali się do wyjazdu, bawili się w przewodników po mieście, przekazując kolegom ciekawostki historyczne. Jedyne co nam nie dopisało, to kapryśna aura: ale żadna dziewczyna nie narzekała, ponieważ wiosenny kapuśniaczek nawilża buźki, a czego się nie robi dla urody? Był również czas na zakup pamiątek, karmienie gołębi, lody. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do domów. Minęła kolejna, tym razem żywa lekcja historii, edukacji regionalnej, j. polskiego. Właśnie o to chodzi !

Renata Broda