Rozwój czytelnictwa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Wiśle.

Znalezione obrazy dla zapytania books gif

Nasza szkolna biblioteka pracuje na wzmożonych obrotach. Staraniem pracujących w niej nauczycieli  bibliotekarzy stan czytelnictwa stale się poprawia. Biblioteka prowadzi wiele ciekawych akcji w ramach promocji czytelnictwa. Już we wrześniu uczestniczyliśmy w miejskim konkursie „Pięknego Czytania”, który był poprzedzony szkolnymi przygotowaniami. Nauczyciel biblioteki prowadzi dla klas młodszych akcję „Czytanie na dywanie”, która polega na tym, że dzieci przychodzą do biblioteki, słuchają opowieści czytanej przez nauczyciela, następnie wymieniają się swoimi wrażeniami i przemyśleniami. W klasach starszych kontynuowana jest akcja „Pięknie czytam”. Bibliotekarz we współpracy z polonistą sprawdza raz w miesiącu poziom czytania w poszczególnych klasach. Biblioteka wdraża do współpracy młodych czytelników w ramach prac bibliotecznych. W celu zachęcenia do czytania w „Dniu Postaci Bajkowej” w listopadzie przygotowany został przez uczniów klasy 6 program w formie: występu, zagadek bajkowych i dobrych rad jak dbać o książki. Został on przyjęty z wielkim aplauzem i bardzo się dzieciom podobał. Nasza biblioteka dba, aby ciągle być aktywna, ogłosiła i rozstrzygnęła do tej pory kilka konkursów czytelniczych, w tym na piękną zakładkę do książki. Biblioteka wychodzi do uczniów również z  propozycją zaangażowania się w tematykę czytelniczą. Dzieci mają możliwość wykazania swojego zaangażowania osobistą pracą – pomoc w pracach bibliotecznych i tworzenie własnych rankingów bestsellerów książkowych, pracą artystyczną – prace plastyczne o tematyce książkowej, literacką – tworzenie własnych opowiadań rozbudzających wyobraźnię dziecka oraz aktorską- przygotowanie przedstawienia. Biblioteka szkolna to również taki azyl, gdzie każde dziecko może się wyciszyć, porozmawiać, poczytać w przytulnym zakątku szkoły.

Katarzyna Radwan, Agnieszka Paluszkiewicz

Podobny obraz