„Tacy sami”- niecodzienne odwiedziny w głębczańskiej czwórce

Piątkowy poranek 10-go marca był dla nas uczniów kl.VI  nieco inny niż do tej pory. Do drzwi naszej klasy zapukali przedstawiciele Fundacji PODRÓŻE BEZ GRANIC, którzy poruszali się na wózkach. Pani Ania i Pan Artur przyjechali z Trójmiasta i od pierwszej chwili wzbudzili naszą sympatię i szacunek. Rozpoczęły się interesujące, dwugodzinne zajęcia, które łączyły teorię z praktyką. Pani Ania w ciekawy sposób prezentowała i omawiała bariery komunikacyjne, jakie pojawiają się między osobami zdrowymi, a osobami z niepełnosprawnością (ludźmi niesłyszącymi, niedowidzącymi, poruszającymi się na wózkach, itp.). Wyświetlane slajdy – komiksy w przystępny sposób wskazywały na tego typu bariery oraz sposoby poprawnego zachowania nas – osób zdrowych w opisywanych sytuacjach. Druga część miała charakter warsztatowy – my uczniowie mogliśmy poczuć się jak osoby niewidzące prowadzone przez przewodników, kolegów z klasy; próbowaliśmy pokonywać przeszkody na wózku (sprawiło nam to nie lada problem).Atmosfera podczas spotkania była bardzo miła, życzliwa i otwarta, bez barier i ograniczeń, a same zajęcia stały się na tyle ciekawym doświadczeniem, że nie chcieliśmy ich przerywać na czas przerwy! Spotkanie z p.Anną i p.Arturem wpłynęło na lepsze poznanie życia osób niepełnosprawnych, którzy niezależnie od tego czy stoją na nogach, czy jeżdżą na wózkach – pływają, nurkują, uprawiają lotniarstwo, jeżdżą na nartach i potrafią brać z życia pełnymi garściami. Za co ich podziwiamy i dziękujemy im za to niecodzienne spotkanie. Zapraszamy ponownie.

uczennica klasy VI Julka Pilch

P.S.

Szóstaczki jestem z Was dumna – stanęliście na wysokości zadania – zero „sztywniactwa, cwaniactwa i ściemy”

pedagog, Hanna Pilch