Tydzień Cichego Mówienia

”Słuchajcie ciszy…Usłyszycie Mądrość.

…Odnajdziecie Spokój. Właściwy dystans do spraw, ludzi i przedmiotów.

Znajdziecie czas, którego Wam brakowało.

Słuchajcie ciszy. I mówcie ciszej. Ciii…”

Każdy uczeń wie doskonale, że hałas niszczy zdrowie, powoduje bóle głowy, że w hałasie nie da się odpocząć. Ale co zrobić, by w szkole  poczuć się wyjątkowo, by dać uszom chwilę odpoczynku? Otóż nasi uczniowie postanowili zadbać o swoje zdrowie. Samorząd Uczniowski postanowił zrobić „krok” w stronę ciszy i zaproponował „Tydzień Cichego Mówienia”. Podczas przerw uczniowie starali się zachowywać ciszej, ciszej rozmawiać, nie krzyczeć. Na korytarzu został przygotowany kącik, w którym uczniowie mogli poczytać czasopisma, porozwiązywać łamigłówki, zagrać w gry, zagrać w szachy. Do zbadania poziomu głośności została wykorzystana aplikacja classroomscreen, która została uruchomiona na stołówce podczas obiadu. Uczniowie mogli zaobserwować, co powoduje hałas i z jakim natężeniem. By zmotywować klasy jeszcze bardziej, Samorząd postanowił nagrodzić najciszej zachowującą się klasę. Nagrodą były trzy dni bez zadania domowego. I choć na szkolnych korytarzach nie było całkowitej ciszy, udało się nam wyciszyć szkołę chociaż troszkę, a sami uczniowie stwierdzili, że ciche przerwy bardzo się im podobają. A kącik tak spodobał się uczniom, że postanowili go pozostawić na kolejne dni.