Tradycyjna obróbka lnu i wełny

Muzeum Beskidzkie w Wiśle od dawna promuje dawną kulturę ludową nie tylko na swej stałej ekspozycji, ale i w wersji jaknajbardziej namacalnej. Jesienią czekały na nas- uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Wiśle Głębcach  kolejne warsztaty tradycyjnego rękodzieła- warsztaty obróbki lnu i wełny. Uczniowie próbowali swoich sił w obrabianiu łodyg lnu i w obróbce wełny, uświadamiając sobie jednocześnie, jak ciężka była praca i życie górali beskidzkich. W arkana tej zapomnianej sztuki, która raptem dwa pokolenia wstecz była codziennością w naszym regionie, wprowadziła nas Pani Zuzanna Raszka. Pani Raszkowa od lat prezentuje i  kontynuuje tradycyjne zajęcia górali Beskidu Śląskiego, ubarwiając to opowieściami i śpiewkami. Działania Pani Raszkowej zostały wsparte stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzctwa Narodowego.

Uczniowie dziękują Radzie Rodziców za pokrycie kosztów przejazdu.

G.Bujok