Konkurs Wiedzy o Wiśle

3 marca 2016 odbyła  się  kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Wiśle zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Wisły, w którym od kilku lat biorą udział nasi uczniowie. Tematem tegorocznego konkursu były „Baśnie i legendy Beskidu Śląskiego”. Uczniowie mieli w pierwszym etapie do rozwiązania test wyboru, składający się z 37 pytań, brało w nim udział 20 uczniów z klasy IV – V z naszej szkoły, ogółem 117 uczniów wiślańskich podstawówek.

Nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca  w etapie indywidualnym.  Oto wyniki :

I miejsce: Joel Kojma, Jakub Wałach    36pkt/37pkt

II miejsce: Julia Pilch, Mateusz Skiba    35 pkt

III miejsce: Kacper Szeremeta, Wojciech Troszok, Bartosz Marek 34 pkt

IV miejsce: Bartosz Baczyński  33 pkt

II etap drużynowy, w którym reprezentowali naszą szkołę: Joel Kojma, Jakub Wałach, Mateusz Skiba, Kacper Szeremeta odbył się 10.03.2016r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle. Nasza drużyna zdobyła I miejsce, uzyskując maksymalną ilość 45 pkt. Uczniowie popisali się doskonałą znajomością mapy Wisły, powiatu cieszyńskiego, narysowali drzewo genealogiczne dot. powstania rzeki Wisły. Bezbłędnie odpowiadali na pytania dotyczące baśni i legend beskidzkich, ich autorów, bohaterów. Znali również biografię zbójnika Ondraszka i tragiczną historię Kuby Szałaśnika. Co roku uczniowie muszą opanować ogromny zakres materiału, wiele czasu muszą poświęcić na czytanie różnych tekstów, czasem trudnych do zrozumienia, bo pisanych gwarą. W tym roku dopisało nam szczęście.

III etap: Miyszani owiec polegał na pracy z mapą oraz na sprawdzeniu znajomości gwary i tradycji górali wiślańskich, uczniowie z różnych szkól byli zebrani w drużyny o nazwach  szczytów, np. Stożek i inne. Konkurencja ta ma charakter zabawy i integruje uczniów różnych szkół, którzy ze sobą współpracują.

Tradycyjnie zostaliśmy zaproszeni na pyszny poczęstunek, tym razem była to tradycyjna wiślańska potrawa: żebroczka. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz  pamiątkowe upominki, które wręczał burmistrz miasta Wisły Tomasz Bujok.

Gratuluję naszym uczniom ogromnego zaangażowania i ducha walki.

Jestem z nich bardzo dumna.

Renata Broda