Pokaz historyczny „Wrzesień 1939”

W lutym uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 uczestniczyli w pokazie historycznym Grupy Artystycznej ”Rekonstrukto” pt. „Wrzesień 1939, czyli rzecz o tym, jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Program przygotowano z okazji 80 – tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, aby przybliżyć odbiorcom losy państwa, narodu i żołnierza polskiego u kresu II Rzeczypospolitej. Panowie omówili i zaprezentowali sytuację międzynarodową II Rzeczypospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni, technikę wojskową, łączność i zaopatrzenie. Z udziałem dzieci przeprowadzono rekonstrukcje działań oraz musztrę. Z tą ostatnią było różnie. Pokaz był wesołą lekcją historii, wspólną zabawą, gdzie każdy uczeń dobrze się bawił i znalazł tam coś dla siebie.

Grażyna Bujok