Kim był „GÓRA” „DOLINA”?

24 maja 2014 r. o godź. 15.30 w  Szkole Podstawowej Nr 4 w Głębcach złożono kwiaty pod tablicą poświęconą ppłk Adolfowi Pilchowi – Cichociemnemu o pseudonimach „Góra i Dolina” słynnemu dowódcy oddziału Armii Krajowej w 100 rocznicę jego urodzin.

Adolf Pilch urodził się 22 maja 1914 r. w Wiśle, na Kozińcach jako ósme dziecko w beskidzkiej rodzinie potomka szkockiego imigranta. Zmarł 26 stycznie 2000 r. w Londynie. Ukończył gimnazjum w Cieszynie i Państwową Wyższą Szkołę Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie, po czym został powołany do szkoły podchorążych rezerwy piechoty przy 26 DP w Skierniewicach. W 1939 r. niezmobilizowany przedostał się na Węgry, następnie przez Rumunię dotarł do Jugosławii, dalej do Francji a 21.06.1941 r. dotarł do Wielkiej Brytanii. Tam przeszedł szkolenie dywersyjne cichociemnych, po czym został przerzucony do Polski w lutym 1943r. i  otrzymał przydział  do Kedywu Okręgu Armii Krajowej ”Czapla” (Białystok), zaczął działać pod pseudonimem „Góra”. Walczył w ponad 200 bitwach i potyczkach. Odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych, autor wspomnień pt. „Partyzanci trzech puszcz”

Na uroczystość przybyło wielu mieszkańców Wisły w tym Burmistrz Miasta Jan Poloczek  oraz zaproszeni goście: starosta powiatu cieszyńskiego Jerzy Nogowczyk, posłanka na sejm RP Aleksandra Trybuś, delegacja wiślan z Ostojićeva. Uroczystość rozpoczęła się objęciem honorowej warty przy tablicy przez harcerzy z 12.WDW „Tafadu”, którzy złożyli meldunek burmistrzowi Janowi Poloczkowi.  Pod tablicą zaproszeni goście złożyli kwiaty.

Gospodarzem uroczystości  była Dyrektor Pani Elżbieta Jakubczak, krótki program artystyczny uczniów klas IV-VI  przygotowały nauczycielki Agnieszka Pliszczyńska i Renata Broda, który przedstawiał sylwetkę bohatera, patriotyczne wiersze oraz występy muzyczne z elementami regionalnymi. Były dyrektor szkoły Jerzy Cienciała przygotował specjalną wystawę poświęconą sylwetce zasłużonego ucznia naszej szkoły. Spotkanie uświetnił występ grupy śpiewaczej Gronie.

Renata Broda