Głębczanie ,,nie gęsi swój język mają”

3 czerwca 2014 r. o godź. 9.00 w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 6 w Pierśćcu odbył się VII Gwarowy Konkurs Recytatorski „Tu sóm moji korzynie” dla uczniów szkól podstawowych i gimnazjów powiatu cieszyńskiego. Celem konkursu była popularyzacja gwary Śląska Cieszyńskiego – mowy naszych praojców, która coraz szybciej odchodzi w przeszłość.

Warunkiem udziału w konkursie  było wygłoszenie z pamięci tekstu gwarowego w obecności jury, które dokonało oceny prezentacji według  określonych kryteriów . Jednym z nich  była autentyczność gwary cieszyńskiej  oraz interpretacja i kultura żywego słowa. W konkursie wzięły udział dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wiśle : Paulina Wisełka z klasy V oraz Nikola Nogowczyk z klasy IV.  Nikola Nogowczyk zajęła I miejsce w kategorii uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej recytując tekst Pani Zuzanny Bujok pt. „Wiślańsko szkoła”,  Piękna recytacja uczennicy, autentyczność gwary cieszyńskiej zachwyciła słuchaczy.

Renata Broda