Dzień Ziemi i Tydzień czytania w głębczańskiej „Czwórce”

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Odbył się apel, którego celem było przypomnienie, że każdy mieszkaniec Ziemi jest odpowiedzialny za stan środowiska naturalnego. Najmłodsi z przejęciem i właściwym dla swojego wieku wdziękiem wyśpiewywali ekologiczne piosenki oraz recytowali wiersze. Przedstawienie o strasznym Smogu i zaśmieconym królestwie zwróciło uwagę na dwa ważne problemy naszej cywilizacji: ochronę czystości powietrza i konieczność ograniczania ilości odpadów. W piątek 22 kwietnia na szkolnym korytarzu i w klasach zazieleniło się od ekoludków. Zielonym kolorem ubrań uczniowie i nauczycieli wyrażali swoją ekologiczną świadomość, a także zaangażowanie w działania na rzecz ochrony Matki Ziemi.

Kolejnym wydarzeniem, które przeżywaliśmy w kwietniu był „Tydzień czytania w szkole”. Głośne czytanie literatury dziecięcej i młodzieżowej odbywało się na początku pierwszej lekcji. Książki czytali nauczyciele i Rodzice. Udział Rodziców był nieoceniony – inny był odbiór przedstawianych tekstów, a czytanie samo w sobie nabierało niecodziennej rangi. Chwile z książką dały możliwość bycia razem i wspólnego przeżywania emocji. Akcja przypadła do gustu i uczniom i Rodzicom, zaowocowała też chęcią natychmiastowego wypożyczenia czytanych książkowych pozycji.

Czytanie to „brama do wiedzy i edukacji”, ale „nikt nie urodził się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować”. Serdecznie Rodzicom dziękujemy za włączenie się w czytelnicze przedsięwzięcie.

Grażyna Poloczek