Lekcja astronomii

15 XI 2017 w naszej szkole odbył się cykl warsztatów i pokazów z astronomii.

Lekcje pokazowe i praktyczne przeprowadzili astronomowie z Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka z Warszawy.

Zajęcia dla każdej z klas trwały 2 godziny lekcyjne na które składały się warsztaty i pokazy. Na warsztatach uczniowie mogli się dowiedzieć o wielkości układu słonecznego, gwiazdach, zrobić praktyczne mapki nieba i gwiazdozbiorów. Na sali gimnastycznej rozstawiono dmuchany namiot, który stał się mobilnym planetarium.

Druga godzina składała się z pokazu o tym co widać na niebie. Uczniowie obejrzeli fazy księżyca i planety Układu Słonecznego, komety, deszcz meteorytów oraz drogę mleczną. Pokaz miał również nauczyć rozpoznawać największe gwiazdy i charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdozbiory. Pokazane były również gwiazdozbiory zodiakalne i zobaczyli jak niebo zmienia się w ciągu nocy i roku.

Myślę że pokazy te mogą zachęcić uczniów do samodzielnej obserwacji nieba i szukania wiedzy na temat otaczającego nas wszechświata.

Ryszard Gierula