SPRAWOZDANIE Z KONKURSU RECYTATORSKIEGO

W dniu 24.11.2014 r. odbył się XXII Międzyszkolny Konkurs recytatorski im. Ludomiry Krop w Wiśle. Jak co roku nasi uczniowie wyłonienie w eliminacjach szkolnych, wzięli udział w konkursie w Wiśle. Byli to: z zerówki Artur Bujok, Oliwia Cieślar, Justyna Pilch, w kategorii wiekowej klas I-III Tymek Cienciała  z klasy I, Samuel Wrzecionko z klasy II, Julia Nogowczyk z klasy II. W kategorii klas IV-VI Julia Pilch z klasy IV, Julia Krzyżok z klasy VI oraz Paulina Wisełka z klasy VI.

Repertuar uczestników konkursu obejmował fragmenty prozy oraz utwory poetyckie. Ocenie jury podlegały interpretacje utworu, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Najlepszą recytatorką wśród wszystkich uczniów z wiślańskich podstawówek w kategorii klas IV-VI okazała się Julia Krzyżok z klasy VI, która recytowała wiersz „Straszny sen” oraz fragment prozy „Skarby śniegu”.  III miejsce zdobyła Julia Pilch z klasy IV recytując wiersz „Kogut” oraz fragment prozy „Dynastia Miziołków”.

Dziewczynki samodzielnie wybrały sobie utwory, pięknie je zinterpretowały, współpraca z nimi była dla mnie przyjemnością. Recytowane utwory miały uniwersalną tematykę dotyczącą min.  znaczenia tolerancji, stwierdzenia, że najlepszymi kucharzami są tatusiowie i nie muszą być przy tym nadęci jak balon oraz o naszym rodzimym i chyba najsmaczniejszym, nawet dla robaczka, jabłuszku.

Uczennice klasy IV-VI podjęły swojej recytacji problem przekleństw, adopcji zwierząt, ciężkiego życia dzieci z niepełnych rodzin oraz spraw z życia szkoły.

Składam wyrazy szacunku dla nauczycieli, rodziców, którzy współpracowali w przygotowaniach recytacji dzieci i młodzieży. Siedząc na widowni „w nowej, starej  szkole” w Wiśle byłam dumna, że głębczańska podstawówka ma taki potencjał artystyczny.

Renata  Broda